Devlet Milyonlarca Kişiye Başvurusuz 1000 Lira Yardım Yapacak!

Devlet Milyonlarca Kişiye Başvurusuz 1000 Lira Yardım Yapacak!

Devlet milyonlarca kişiye başvuru şartı olmaksızın 1000'er lira yardım yapacak. Yapılan bu yardım sayesinde ayrım yapılmaksızın milyonlarca kişi 1000 liralık devlet yardımından faydalanacak.

Devlet milyonlarca kişiye başvuru şartı olmaksızın 1000'er lira yardım yapacak. Yapılan bu yardım sayesinde ayrım yapılmaksızın milyonlarca kişi 1000 liralık devlet yardımından faydalanacak.

Corona virüs salgını nedeniyle hükümet ihtiyaç sahibi vatandaşlara desteğini sürdürüyor. İlk faz yardım ödemelerinin ardından projenin ikinci ayağına geçildi.Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tek tek açıkladılar. Corona virüs salgını nedeniyle ihtiyaç sahibi 2.3 milyon haneye daha 1000 lira yardım yapılacak. Sayı 4 milyon 400 bin haneye çıkıyor. Ücretsiz izne çıkarılan işçilere de maaş geliyor. Peki kimlere nasıl ödeme alacak. İşte detaylar...

KOBİ'lerimizi korumak adına gerekli tüm tedbirleri alıyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından paylaştığı video yapılacak destek ödemelerine  ilişkin açıklamalarda bulundu. Albayrak, "Hamdolsun, salgına karşı önlemleri erkenden almanın yanında, dünyaya da  sürecin ilacı olan birliği, beraberliği, dayanışmayı en erken gösteren ülke olduk  ve kenetlendik. Bizim birinci önceliğimiz hiçbir vatandaşımızın işini  kaybetmemesi. Bunun için mücadele sürdürüyoruz. Sanayicimizi, esnafımızı,  KOBİ’lerimizi korumak adına gerekli tüm tedbirleri alıyoruz." diye konuştu.

Vatandaşların gelirlerini güvence altına almak ve kayıplarını telafi  etmek için canla başla çalıştıklarını ifade eden Albayrak, "Bu kapsamda dar  gelirli 2,1 milyon ailelerimiz için bin lira nakdi yardım yapacağımızı  açıklamıştık. Yeni çalışmamız neticesinde inşallah süreçten etkilenen yaklaşık  2,3 milyon aileye daha bu yardımı yapacağız. Toplamda 4,4 milyon ailemize nakdi  yardım sağlamış olacağız. Çalışma Bakanlığımız bu konuda çok ciddi yoğun bir  çalışma yürütüyor, bu ay içerisinde inşallah tamamlanacak." ifadelerini kullandı.

Ücretsiz İzne Çıkarılanlara 1100 Türk Lirası

Albayrak, esnaf için, mücbir sebep kapsamına giren firmalar ve  KOBİ’ler için vergi ve SGK ödemelerini ertelediklerini anımsatarak, dükkanını  kapatan ya da işleri yavaşlayan esnafa da kısa çalışma ödeneği sağladıklarını,  esnafın yanında çalışanların maaşının büyük kısmını ödeyeceklerini söyledi.Bu süreçte kısa çalışma ödeneğine başvuramayan esnaflar, ücretsiz izne  çıkarılan vatandaşlar olduğuna dikkati çeken Albayrak, ücretsiz izne çıkarılan  vatandaşlarımız merak etmesin. Onlar için de maaş desteğini başlatacağız" dedi.

Esnafa Destek Sağlandı

Albayrak, Halkbank aracılığı ile Hazine destekli düşük maliyetli Esnaf  Destek finansmanının devreye girdiğini belirterek, şunları kaydetti:"Pazartesi günü itibari ile 180 binin üzerinde esnafımız bu destek  için, yaklaşık 46 bin esnafımız da Paraf Ticari Kartı için başvuru yaptı. Şu ana  kadar 55 binden fazla esnafımıza, bunun 48 bini ilk defa bu destekten  faydalanacak esnafımız olacak, 25 bin lira finansman sağlandı, 30 binden fazla  esnafımıza da 25 bin lira limitli ticari kart sağlandı. Dün itibarıyla esnafımıza  2 milyar liradan fazla finansman desteğini kullandırmış olduk. KOBİ’lerimiz için  KGF aracılığı ile 'İşe Devam Desteği'ni devreye almıştık. Yaklaşık 51 bin 651  firmamız 'İşe devam desteği'ne başvurdu. Pazartesi gün sonu itibarıyla yaklaşık  23 bin firmaya, 20 milyar liralık kredileri tahsis edildi. Bu firmaların yüzde  96’sını KOBİ’lerimiz oluşturdu. Kullandırımlar bu hafta başladı.Dün itibarıyla  2,8 milyar liralık finansman ilk gün KOBİ’lerimizin hesaplarına geçti" ifadelerini kullandı.

Milyonlarca Başvuru Gerçekleşti

Bakan Albayrak "5 bin lira  altında geliri olan vatandaşlarımız için 10 bin liraya kadar, çok düşük maliyetli  temel ihtiyaç desteği devreye alındı. Şu ana kadar  3,7 milyon vatandaşımız  başvurdu. Bu kapsamda da ödemeleri bu hafta başlatıyoruz" şeklinde konuştu. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.