Çalışan Anneye Ek Aylık 650 Lira Verilecek! İşte Şartlar

Çalışan Anneye Ek Aylık 650 Lira Verilecek! İşte Şartlar

Çalışan anneler için Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından hazırlanan proje kapsamında 650 TL bakıcı ve kreş desteği alması hedeflenmiştir. Projeye başvurular başladı.

Kurumsal Çocuk Bakımı Projesi kapsamında çalışan anneler için 650 TL kreş ve bakıcı desteği sağlanacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılması planlanan ödeme kapsamında şuan için pilot illerden başvuru alınacaktır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmeye göre, küçük yaşta çocuk sahibi olan çalışan anneler için 10 bin 250 kadına toplamda proje kapsamında 100 avro destek verilmesi hedeflenmiştir. 
Proje kapsamında kreş ve bakıcı desteği verilecek iller arasında; Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Elazığ ve Malatya gelmektedir. İstanbul, İzmir ve Ankara için başvurular başlamıştır. Diğer iller içinde başvuruların bugünlerde başlaması hedeflenmektedir. 
AB ve Bakanlık nezdinde ortak hazırlanan proje kapsamında; İstanbul’da 3250, İzmir’de 1500 ve Ankara illerinde toplamamda 1500 anne için destek sağlanacak. Bunun yanı sıra 1250 Bursa, 750 Malatya ve 500 Elazığ illerinde olmak üzere toplam 10 bin 250 kadının proje kapsamında 650 TL destek alması hedeflenmiştir. 

KREŞ VE BAKICI DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

Kreş desteğinden yararlanmak isteyen annelerin ilk olarak internet üzerinden, proje kapsamında sayılan illerde ikamet etmeleri koşuluyla başvuru yapmaları mümkündür. 4/A sigorta kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak tam zamanlı çalışan ve 0 – 60 ay arasında çocuk sahibi olan tüm kadınların projeden yararlanması mümkündür. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 15 Ekim Salı gününden itibaren alınmaya başlanan başvuruların, SGK Kurumsal Çocuk Bakımı resmi internet sitesi üzerinden yapılması mümkündür. 
Ayrıca bakanlık bünyesinde eğitilmek üzere bakıcı adayı olarak projeye başvuru yapılması da mümkündür. Proje kapsamında bakıcılar için verilecek destek sadece bakanlığın eğitim verdiği bakıcılar için geçerli olacaktır. Başvuru için gerekli şartları sağlayan tüm kadınların projeden yararlanması mümkündür. Destekten yararlanmak için başvuru için özel olarak hazırlanan SGK internet sitesi üzerinden detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

KREŞ DESTEĞİ ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

E – devlet şifresi ile ön kayıt işlemlerinin yapılmasının ardından kesin kayıt işlemleri yapılır. Kesin kayıttan sonra aylık yükümlülükler yerine getirildiği takdirde aylık alınmaya başlanabilir. Çalışan annelerin projeden yararlanabilmesi için sahip olması gereken en önemli şart, ön kayıt başvuru tarihi itibariyle 0 – 60 ay arasında, 60 ay dahil olmak üzere çocuk sahibi olmalarıdır. Bunun yanı sıra:
• Ankara
• Antalya
• İzmir
• Malatya
• Elazığ
• Bursa 
İllerinde ikamet ediyor olmak gerekir. 4/A sigorta kapsamında tam zamanlı olarak çalışan ve aylık ortalama kazancı asgari ücretin iki katından fazla olmayan tüm kadınlar projeden yararlanmak için başvuru yapabileceklerdir. 
Proje uygulama illerinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kreşlerde, çalışma saatlerine uygun olarak çocukların gönderilmesi gerekmektedir. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.