Borsa ve Ekonomi'de Son Durum

Borsa ve Ekonomi'de Son Durum

Ekonomi ya da bir diğer anlamıyla iktisat; üretim, tüketim gibi etkinliklerden oluşan insan faaliyetidir. Kıt kaynaklarla sınırsız olan ihtiyaçları karşılama bilimidir.

Ekonomi ya da bir diğer anlamıyla iktisat; üretim, tüketim gibi etkinliklerden oluşan insan faaliyetidir. Kıt kaynaklarla sınırsız olan ihtiyaçları karşılama bilimidir. Ülkemizde her geçen gün yeni bir ekonomi ve borsa olayı gündeme oturmaktadır. Gündemde olan bir haber ise Başbakan Yardımcısı Şimşek’in yaptığı açıklamalar. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek 12. Türk Arap Ekonomi Forumu’nun açılışında şu açıklamaya yer verdi: “İç piyasada tekrarlayan şoklara rağmen Türkiye ekonomisinin iyi bir iş çıkardığını söylemek mümkün.”

Türkiye zor bir yıldan geçmiştir; fakat bu durum Türk şirketler tarafından son 4 yılda yurt dışında 30 milyar dolarlık yatırım yapılmasına engel olamamıştır. Diğer yandan Barclays piyasanın para birimlerini değerlendirdiği notta Türk Lirası için şu değerlendirmelerde bulunmuştur: Türk lirasının enflasyonda yükseliş beklentisinin olduğunu ve negatif üretim açığı sebebiyle düşük performans gösterme ihtimalinin olduğunu belirtmiştir.

Merkez Bankası’nın açıkladığı verilere göre ülkemizde yerleşiklerin döviz mevduatları 3.71 milyar dolar arttı ve 151,4 milyar dolar oldu. Mevduatlar böylece Mart 2016 tarihinden beri en büyük artışını yapmış oldu. Döviz mevduatlarının ise 2017 yılında şimdiki zamana kadar 5.86 milyar dolar civarı bir artış gösterdiği görülmektedir.

Ayrıca Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü 2,5 milyar liranın KOBİ’lerle buluşturulduğunu ifade etti. Yabancıların 54 milyon dolarlık menkul kıymet aldığı da gündemde olan haberler arasında bulunmaktadır.

 

Borsa, Borsa Gündem, Borsa nedir?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.