Borsa, Borsa Gündem, Borsa nedir?

Borsa, Borsa Gündem, Borsa nedir?

Borsa nedir, türleri nelerdir ve borsada hangi işlemler yapılır şeklindeki soruların yanıtları yatırımcılar tarafından genel olarak öğrenildiğinde, daha doğru yatırımlar yapılabilmesi ve kârın daha yüksek olması sağlanabilir.

Borsa İşlem gören yatırım araçlarının birbirinden farklı olmasına ek olarak, yapılan işlemlerin şekilleri de birbirinden farklıdır. Dolayısı ile borsa çok geniş bir kapsamda çalışmaktadır. Bu yelpazede yatırım yapmadan önce, temel bilgilere sahip olmak, sonra da gündemdeki gelişmeleri yakından takip etmek gerekir.

Borsa Nedir?

Sektörde bulunan yatırımcılar ile satıcıların teşkilatlı bir pazar içerisinde, aracılar sayesinde karşılaşması genel olarak borsa şeklinde tanımlanabilir. 26 Aralık 1985 tarihinde resmi bir tören ile açılan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 3 Nisan 2013 tarihinde Borsa İstanbul (BİST) olarak isim değiştirip, faaliyetlerine kaldığı yerden devam etmektedir. 

Hisse senedi, bono, tahvil... gibi yatırım araçları, belirli kurallar çerçevesinde, satıcılar ile yatırımcılar arasında el değiştirir. Tüm bu borsa işlemleri sırasında ise alıcılar ile satıcıların karşı karşıya gelme durumu söz konusu değildir. Alıcılar ve satıcılar, yapmak istedikleri işlemleri emirler şeklinde aracılara bildirir. Bu emirler doğrultusunda da aracılar, gerekli işlemleri alıcı ya da satıcılar adına yapabilir. Arz ve talebe göre yapılan işlemlerin tamamı elektronik ortamda gerçekleşmektedir. Borsa gündem, takip etmemek son dakika gelişmelerinin güvenilir adresi  piyasalardaki aranan her bilgiye güncel şekilde en hızlı şekilde sizlere vermektedir.

Borsada Hangi İşlemler Yapılır?

Hisse Senedi: Sermaye şirketleri, ortaklarına, ortaklıklarını belgelemek ve sahip oldukları payları göstermek adına evrak verirler. Bu evrakların adı hisse senedidir. Her şirket hisse senedi çıkartamaz; bununla birlikte, çıkan hisse senetleri de Sermaye Piyasası Kurulu'ndan izin alınarak (hisse senedi almak)  piyasaya sürülür. Ve sonrasında borsanın en likit yatırım araçları halini alırlar. 

Bono: Vadesi 60 - 360 gün arasında değişkenlik gösteren menkul kıymetler arasında yer alan bonolar, çıkarılmış oldukları kurum tarafından ispat, ödeme; ya da teminat amacı ile kullanılırlar. Genel itibari ile kredi aracıdırlar. Belli bir miktar paranın, belli bir süre sonra ödeneceğini gösterirler.

Tahvil: Şirketler, fon ihtiyaçlarını karşılamak için borçlanma senetleri çıkartabilirler ve bu borçlanma senetlerinin adı tahvildir. Anonim şirketler tarafından çıkartılabilen tahvillerin çıkartılmaları genel kurul kararı ile mümkün olmaktadır. Ödenmiş sermayesinden daha fazla tahvil çıkartma olasılığı bulunmayan şirketlerin çıkrtmış oldukları tahvillerin her birinin değeri aynı olmalıdır. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından izin alınmadan tahvil hesablama çıkartılamamaktadır.

Viop nedir: Borsa üzerinde bulunan vadeli finansal araçlarla işlem yapmak isteyen kurumsal ve bireysel yatırımcıların bir araya gelerek oluşturduğu Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nın adı Viop'tur. 

Türev ürünler, vadeli piyasalar ve genel olarak Viop, yatırımcılara önemli bazı hizmetler sunmaktadır. Bu hizmetlerin listesini şu şekilde özetleyebiliriz:

• Portföy yönetimi ve çeşitlendirilmesi

• Risk yönetimi

• Kaldıraç sistemi

• İki yönlü işlem

• Spot piyasalardan daha düşük oranlarla aynı miktarda varlığa yatırım yapma ve getiri elde etme

Riskli dönemlerde en çok ilgi çeken yatırım yöntemleri arasında yer alan Viop, fiyatların düzensiz olma ihtimalinin bulunması durumunda, yatırım araçlarına bugünden yatırım yapabilme olanağını yatırımcılara sunma imkanını sağlar.

Borsa Türleri Nelerdir?

Menkul Kıymetler Borsası: Menkul kıymetler borsasında işlemler, hisse senedi, bono, tahvil ve kuponlar üzerinden yapılıyor. Şirketler, kendilerine finansman edinebilmek için piyasaya, değerli kağıtların satışını arz ediyor. 

Vadeli İşlem Borsası: Üreticiyi zor durumda bırakmamak ve riski dengelemek adına, bir malın, kıymetli evrakın ya da döviz işlemlerinin, belirli bir fiyatla, belirli bir tarihte gerçekleşecek alım satım işlemlerini kapsıyor. 

Opsiyon Borsaları: Seçenekli işlem borsası olarak da bilinen opsiyon borsalarında belirli bir değerin önceden alınabilmesi ya da satılabilmesi söz konusu oluyor. Borsa türleri arasında yer alan opsiyon borsalarında altın ve döviz üzerinden de işlem yapılabiliyor ve söz konusu kıymetin sahibi, ileri bir tarihte karar verebilme hakkına sahip oluyor. Belirlenen tarihte karar verilmemesi halinde hak sahibi, hakkını kaybediyor. Düşük riskli olması dolayısı ile en sık tercih edilen borsa türleri arasında yer alıyor.

Altın ve Kıymetli Maden Borsaları: Altın borsası, ithal ve ihraç alımlarında kolaylık sağlanması adına kurulmuştur. Dünya borsaları ile paralel işlem görmelerine karşın, fiyatların belirlenmesine ve likiditenin artmasına da olanak sağlarlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.