Binlerce İşçi İçin Aylık 1752 TL Ödeme Yapılacak!

Binlerce İşçi İçin Aylık 1752 TL Ödeme Yapılacak!

Asgari ücretli bir çalışana aylık bin 752 TL destek ödemesi yapılabilecekken bu rakam brüt maaşı 8 bin TL olan bir çalışan için 4 bin TL'yi aşacak.

Korona virüs salgını her geçen gün tehditlerini biraz daha arttırarak devam ediyor. Eğer gerekli önlemler alınmazsa kısa süre içerisinde ülkede yaygınlık gösterebilir ve bu durum binlerce kişinin hayatına neden olabilir.

Ülkemiz genelinde okulların, AVM lerin kapatılması ya da birçok yapının işlemlerini durdurması söz konusu oldu. Bu durum karşısında maalesef ki olumsuz etkilenmeler de devam ediyor.

Salgından Herkes Etkileniyor

Salgın kaynaklı olarak yer alan binlerce çalışan kişinin evlerine kapanmak zorunda kalması ve bunun ardından ortaya çıkan işsiz kalma durumları dikkatleri çekiyor.

Bu noktada işçileri maaş alamama tedirginliğinin sarması herkesin olumsuz etkilenmesine neden oluyor.

Bu tedirginliklerin son bulmasına yardımcı olacak Korona virüsle mücadele için yapılan toplantıda karar alındı.

Bu alınan karar doğrultusu içerisinde bölgesel kriz ya da zorlayıcı sebeplerden ötürü olarak çalışma süreleri azalan ya da faaliyetleri tamamen son bulan işletmeler oldu. Bu işletmeler içerisinde yer alan kişiler için Kısa Çalışma Ödeneği devreye sokuldu.

Binlerce işçi için şuan ödenmesi planlanan aylık 1752 TL tutar dikkatleri çekiyor.

ASGARİ ÜCRETLİYE BİN 752 TL

Kısa çalışma ödeneği; sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanırken ödenen günlük ücret, günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ı şeklinde gerçekleşiyor. Kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150’sini geçemiyor.

Bu oranlar çerçevesinde yapılan hesaplamada; bir asgari ücretlinin alabileceği kısa çalışma ödeneği aylık bin 752 TL iken bu rakam brüt 4 bin alan bir çalışan için 2 bin 381 TL, 8 bin TL brüt maaşta ise 4 bin 380 TL olarak gerçekleşiyor.

İşçinin kısa çalışma ödeneği aldığı süre için genel sağlık sigortası primleri de ödeniyor.

HER AYIN 5'İNDE YATIRILIYOR

Binlerce çalışana yatırılması planlanan kısa çalışma ödeneği, hak sahiplerine aylık olarak her ayın beşinde ödenecek. Ödemeler PTT Bank aracılığı ile yapılacakken, ödeme tarihini öne çekmeye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı yetkili olacak.

6 GÜN ÖNCEDEN İŞÇİYE BİLDİRİLECEK

İşverenin, kısa çalışma uygulaması devam ederken, normal faaliyetine başlamaya karar vermesi halinde durumu kurum birimine, varsa toplu iş sözleşmesi tarafı işçi sendikasına ve işçilere altı iş günü önce yazılı olarak bildirmesi zorunlu tutuluyor. Bildirimde belirtilen tarih itibariyle kısa çalışma sona ererken geç bildirimlere ilişkin oluşan yersiz ödemeler ise yasal faizi ile birlikte işverenden tahsil ediliyor.

İŞÇİLERE KISA SÜRELİ GELİR DESTEĞİ VERİLECEK

Söz konusu ödenekten faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılması yönünde de adımların atılacağı belirtilirken bu sayede virüs salgınından kaynaklı faaliyetine ara veren iş yerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği sağlanmış olacak.

İşverenlerin de maliyetini azaltacak uygulama kapsamında Genel Sağlık Sigortası primleri de ödeniyor.

İŞVEREN İŞKUR'A BAŞVURACAK

İşyerinde Kısa Çalışma Uygulanabilmesi için; İşverenin genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki çalışma süresinin önemli ölçüde azaldığı veya durduğu yönünde İŞKUR’a başvuruda bulunması gerekiyor. İşverenin kısa çalışma talebi iş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucunda uygun bulunması halinde gerekli ödeme belirten tarihlerde hesaplara yatırılmaya başlanacak.

Kaynak : Sanal Ajans

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.