Bankalara Borcu Olanlar Dikkat

Bankalara Borcu Olanlar Dikkat

Dönem ve yılsonu yaklaştığı için bankalar, kendilerine borcu olan insanlarla irtibatı daha çok artırmaktadır. Çünkü genel kasalarda sayımlarda tahsil sorunu çıkarsa banka memurları mesul olacaktır.

Bunun yanı sıra borcunu ödemeyen kişilerde büyük bir sıkıntı iççine girebilirler. Banka, ödeme yapmayanlar hakkında ek cezai işlem yapabilir. Zamanında ödemeyip yapılandırma vaadinde bulunanlarında bir an önce asgari de olsa borçlarını ödemeleri gerekmektedir.

Ödemeyenler için ihbarname gönderilip yasal süreç başlatılacaktır. Bankalar faiz verme konusunda müşterilere olanak sağladığı halde müşteriler, zamanında gerekli olan borçlarını ödemedikleri için bu gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Banka müdürleri ve personelleri müşterilerle irtibata geçmeler için görevlendirilmiştir. Müşteriler de bu ikazları dikkate alıp banka içinden ya da para atmlerinden borçlarını ödemek zorundalar. Yılsonu geldiği için bankalara borcu olanlar bu hususta daha özverili olmalıdırlar.

Bankalara En Az 2 Yıldır Borcunu Ödemeyenler Dikkat

Yapılandırma işlemleri yaptırıp borç vadesini uzattıkları halde en az iki yıldır borcunu ödemeyenler bu konuda daha dikkatli olmalıdırlar. Çünkü ay olarak ödemeyen müşterilere kıyasla daha uzun vadeli borcu bekleten müşteriler daha fazla cezaya maruz kalabilirler.

Alacak ve verecek sistemi üzerinden bankalar daha fazla bekleyenler için tek seferde yasal süreç başlatıp icralık işlem yapmaya hak kazanacaklar. Fazlasıyla vadeli borçları bekletip almadıkları için daha fazla imtiyaz sağlayamayacaklar.

Bu da özel ve tüzel bankaların, müşterilerin borç verme ihlallerine karşılık bu hakka sahip olmalarını sağlayacaktır. Bir an önce alacak ve borçlu hesap çeteleleri çıkartılıp banka ve bankalara borcu olan müşterilere taslak halinde sunulacaktır.

Sunulan taslaklar içinde hangi müşterinin hangi bankaya ne kadar vadeli borcu olduğu, hangi bankanın hangi müşteriden ne kadar alacağı olduğu net bir biçimde belirtilmiş olacaktır. Bir an önce bankaya borcu olanlar dikkat etmeliler ve borç imtiyazlarını iyi bir şekilde kullanmalıdırlar.

Bankaların Borçlular İçin İndirim Şansı Da Var

Bir an önce borçluların bankalara gidip borç akıbetini öğrenmeleriyle birlikte ciddi bir indirim şansını da öğrenmeleri yeterlidir. Öğrendikten sonra indirimli kalan toplam borcu tahsil etmek için banka memur ya da müdürlerinden bilgi almaları gerekir.

Onlar gerekli olan tüm bilgileri ve indirim toleransları ile ilgili mevzuatları siz müşterilerle paylaşacaklardır. Bu indirim şansını kullanıp borç yükü altından kurtulmak sizin elinizdedir. En iyi şekilde bu toleransı kullanmanızı önermekteyiz.

Çünkü bir daha böyle bir fırsat ele geçmeyebilir ve kullanamayabilirsiniz. Eğer bu şansları da kullanmayıp borç tahsilinde bulunmazsanız bankaların kara listeleri devam edecektir. O listeler içinde isminiz yer almaya devam edecektir.

İsminiz kara liste içinden çıkmadığı sürece de hiçbir banka ve banka kuruluşunda çalışmanıza izin verilmeyecektir. Kısa süre içinde herkese borç tahsili için ikaz mesajları ve ikaz aramaları gerçekleşebilir. Eğer gerçekleşmezse bankalara borcu olanlar bankaya gidip bilgi almak gereklidir. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.