Bakanlık Eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı

Bakanlık Eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı

Bakan Albayrak'tan enflasyon açıklaması! Enflasyon eylülde..

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, eylül ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 18,27, yurt içi üretici fiyatları yüzde 26,44 arttı.Geçen yılın aralık ayına göre de tüketici fiyatları yüzde 8,42, yurt içi üretici fiyatları yüzde 6,53 yükseldi.Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), eylülde ağustos ayına göre yüzde 0,99, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,26 artış kaydetti. Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ise ağustosa göre yüzde 0,13, Eylül 2018'e kıyasla da yüzde 2,45 arttı.Eylülde yüzde 9,26'ya gerileyen yıllık enflasyon, Temmuz 2017'den sonra yeniden tek haneyi görmüş oldu

Bakan Albayrak'tan enflasyon açıklaması!

26 AY SONRA TEK HANE

Ekonomideki en büyük mücadele alanı  olan enflasyonun düşürülmesine yönelik uygulamalar meyvelerini verdi. Enflasyon,  26 ay sonra yeniden tek haneyi görürken Ocak 2017'den bu yana en düşük seviyeye  geriledi.   AA muhabirinin Türkiye İstatistik Kurumu

(TÜİK) verilerinden yaptığı  derlemeye göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) eylülde yıllık bazda yüzde 9,26  seviyesinde gerçekleşerek, tek haneye geldi.

Ocak 2017'de yüzde 9,22,  Temmuz 2017'de yüzde 9,79 olarak gerçekleşen  enflasyon,  çift haneli dalgalı bir seyir izleyen fiyat artışları geçen  yıl  spekülatif kur atakları nedeniyle ağustosta yüzde 17,9, eylülde yüzde 24,52,  ekimde de yüzde 25,24 seviyelerine tırmandı. Geçen yıl enflasyonla mücadele için en önemli adım ekonomi  paydaşlarının ve vatandaşların destek verdiği "Enflasyonla Topyekun Mücadele  Programı" oldu.  Hazine ve Maliye Bakanlığınca yürütülen programa, Ticaret Bakanlığı  denetimlerle, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOBİ'lere finansman destekleriyle,  Tarım ve Orman Bakanlığı ilgili kuruluşların ürünlerinde yapılan indirimlerle,  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı "kısa çalışma ödeneği"  düzenlemesiyle, Merkez Bankası, BDDK ve Türkiye Bankalar Birliği de özellikle  döviz piyasası ve faiz oranlarına yönelik aldıkları tedbirlerle destek verdi.  Sivil toplum kuruluşlarının destek verdiği programa, vatandaşlar da haksız fiyat  artışlarını bildirerek katkı sundu.

Enflasyonda hedef düşük tek hanede kalıcılık

Sene başından bu yana gerileme trendini sürdüren yıllık enflasyon,  özellikle yaz aylarının da mevsimsel etkisiyle düşüş ivmesini artırdı.Hükümetin ekonomideki en büyük mücadele alanı olan enflasyonun  azaltılmasına ve yüzde 5'in altına indirilmesine yönelik tedbir ve uygulamalar  olumlu sonuçları da beraberinde getirdi. En son yüzde 9,79 ile Temmuz 2017'de tek hane olan yıllık enflasyon,  26 ay sonra yeniden yüzde 9,26 ile tek haneyi gördü. Enflasyon, Ocak 2017'den bu  yana en düşük seviyeye geriledi. Son açıklanan 2020-2021 Yeni Ekonomi Programı'nda da enflasyon en  önemli mücadele alanlarının başında geldi. Para ve maliye politikalarının eşgüdümü ile mal ve hizmet  piyasalarında rekabet ve verimliliği artıracak yapısal dönüşüm adımlarını hayata  geçirerek, enflasyonun kalıcı olarak düşük tek haneli seviyelere indirilmesi  programın temel hedefleri arasında yer alırken, enflasyonun 2019 için yüzde 12,  2020 için yüzde 8,5, 2021 için yüzde 6, 2022 için yüzde 4,9 olması öngörülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLEÇEK HABERLER

Dolarda bugün son durum ne? Euro Dolar kaç lira oldu?Bugün son dakika döviz kurları...

Milyonlarca Emekliye Müjde Peşin Olarak Ödenecek

Altın alırken nelere dikkat edilmeli, Altın fiyatları ne kadar? Altın hesablama

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.