Bakan Fatih Dönmez; 500 Milyon Dolarlık İthalat Önlendi

Bakan Fatih Dönmez; 500 Milyon Dolarlık İthalat Önlendi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Türkiye’deki yenilebilir ve yerli kaynaklardan üretimi arttırılmaya çalışılan elektrik enerjisi çabamız sonucunda raporlara göre ve bakanlığımızca 2018 yılının ilk 9 ayında yaklaşık 500 milyon doları geçkin

Bakanlığın enerji ve maden politikası ile yapılan yatırımlar sonucunu göstermeye başladı ve devamı da geliyor. Kaynak üretimi her geçen gün artarak, Ağustos ayında ki elektrik üretimi çoğunlukla yerli kaynaklar sonucu üretilmiştir diye belirtildi.

İthalat yapan ülkelerin bu çerçevede ki payları hızla düşüyor. 2017 Ağustos ayında doğalgaz üzerinden elektrik üretimi %35’ler de iken, bu sene Ağustos ayında bu rakamların %20 kadar azalarak %28’e geriledi. Son senelerde yapılan ihaleler ve yerli üretiminde bu konuda ki payı çok yüksek olmakla birlikte, elektrik üretimi kaynaklarından dolayı %51’e yükseldiği söylendi.

CARİ AÇIĞA KATKI

2018 Ocak ayı itibaren yenilebilir enerjiden sağlanan elektrik %28’den, Ağustos ayına kadar olan sürede %35’ oranına artış gösterdi. Rüzgâr enerjisi ve Güneş enerjisinde yapılan destek ve yatırımlarda Türkiye çoğu ülkeyi geride bırakarak önemli ilerleme sağladı. Konu ile ilgili Bakan Fatih Dönmez yaptığı açıklamada, “Yenilebilir ve yerli enerji üretimine yönelik projelerin sonucunu aldıklarını belirterek, Ülkenin cari açığına da bu sayede destek sağladık.” diye ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.