Asgari Ücret 2 Bin 724 TL Olacak! Asgari Ücret Vergi Kesintisi Kalkıyor...

Asgari Ücret 2 Bin 724 TL Olacak! Asgari Ücret Vergi Kesintisi Kalkıyor...

Asgari ücretli olarak maaş alan bir vatandaş 400 TL kesintiye maruz kalacak. Kesinti nedeniyle çalışanlar normalde olması gerekenden daha düşük ücret alabilecek. Son aylara girilirken vergi kesintisinin kaldırılıp kaldırılmaması konusu merak ediliyor. İşte konuya ilişkin son dakika haber ve detayları…

Milyonlarca çalışan vatandaş asgari ücret düzeyinde ödeme alabiliyor ve asgari ücrete yapılacak ek ödemeler sık sık gündeme geliyor. Son günlerde en çok merak edilen konular arasında yer alan asgari ücret vergi kesintisinin kaldırıp kaldırmayacağı konusu tartışılıyor. Şu anda 2324 TL olarak ödenen net asgari ücret kesinti yapılmadığı halde 2.724 TL'ye yükselecek. Bir asgari ücretlinin maaşından ise her ay 400 TL vergi kesintisi yapılacak. Peki, asgari ücret vergi kesintisi kalkar mı? Asgari ücret maaşı artıyor mu?

Asgari ücret vergi kesintisinin kaldırıp kaldırmayacağı en çok merak edilen konular arasında yer alıyor.

Gelir Vergisi Ödeme Oranı Artıyor Mu? Kim Ne Kadar Maaş Alacak?

Asgari ücretle çalışan vatandaş vergi dilimi değişikliği sebebiyle Eylül ayı itibariyle yüzde 15 yerine yüzde 20 vergi kesintisine uğrayacak. Yılın kalan son üç ayında tüm kazancı yüzde yirmiden vergilendirilecek. Bu nedenle de vergi dilimi değişikliği sebebiyle şu an 2324 TL alan net asgari ücretle de kesinti olması gerekiyordu. Ancak devlet bu kesintiye müdahalede bulundu ve asgari ücretli maaşının aynı kalmasını sağladı. Asgari ücretle çalışan vatandaşlar ödemiş oldukları vergi yılın sekiz ayı için 375 TL olurken sonraki dört aylık dönem için 400 TL'ye yükselmiş olacaktı. Asgari ücretlinin son 3 aylık bordrosunda ise 500,31 TL gelir vergisi kesintisi yapılacak. Ancak her durumda asgari ücret maaşı 2324 TL'nin altında düşülmeyecek.

Asgari Ücret Ne Zaman Yükseliyor!

Asgari ücret ile çalışan vatandaşlar yılda bir kez yükseliş sağlayabiliyorlardı. Her yıl Aralık ayında işverenler işçi sendikaları ve hükümet tarafından yapılan görüşmeler sonrası maaş oranı belirleniyor ve bu maaş oranı ile ocak ayından itibaren işçiler maaşlarını zamlı olarak almaya başlıyorlar.

Son günlerde çalışanlardan özellikle asgari ücretli olarak çalışan vatandaşlardan çokça soru gelmeye başladı. Yıl sonlarında vergi dilimi arttıkça tüm çalışanların maaşlarında düşüş meydana geliyor. Sayıları 10 milyonu bulan asgari ücretli çalışanlarda bu duruma dahil oluyor. Asgari ücretli olarak çalışan vatandaşlardan da vergi kesintisi alınıyor ve gelir vergisi çalışanın bir yıl içinde elde ettiği kazanç üzerinden hesaplanıyor. Gelir vergisi oranları bu yıl belli oldu. Bu duruma göre 22 bin TL'ye kadar olanlardan yüzde 15, 22 bin ile 49 bin TL arası olanlardan yüzde 20, 49 bin ile 180 bin lira arası geliri olan vatandaşlardan yüzde 27, 80.000 ile 600 bin TL geliri olan vatandaşlardan da yüzde 35 kesinti gerçekleşiyor.

400 Lira Destek Verilecek!

Asgari ücretle çalışan vatandaşların maaşlarında Eylül'ün 15'i itibarıyla vergi kesintisi yapılıyor. Eylül ayından itibaren de vergi dilimi değişmekte ve 1 Ekim itibariyle de 120'lik vergi dilimine giriliyor ve marşlardan bu oranda kesinti gerçekleşiyor. Bugün uygulanan asgari ücret brüt olarak 2.943 TL olurken asgari geçim indirimi dahil çalışanın elinde net 2.324 TL kalıyor. Bu durumda Ekim ayından itibaren gelir vergisi oranı yüzde yirmi uygulamadan sonra asgari ücretli bir çalışandan kesilecek vergi oranı da 500 TL olacak. Haliyle çalışanın eline geçecek maaş da düşmüş olacak. Ancak asgari ücretlinin bu durumda endişe yaşaması gerekmiyor. Çünkü bu durum maaşlarına yansıtılmayacak. Geçtiğimiz yıllarda düzenleme yapılmış ve gelir vergisi oranından asgari ücretle çalışanların etkilenmemesi için adımlar atılmıştı.

Çalışanların sene başına kadar aldıkları maaşı sene sonunda da alabilmeleri için asgari geçim desteği ödemesine karar verildi. Bu kapsamda asgari ücretli vatandaşlara Eylül ayında 25, Ekim, Kasım ve Aralık döneminde 125'er lira asgari geçim indirimi ödemesi yapılacak. Çalışanlar sene sonuna kadar 400 TL asgari geçim indirimi alacaklar ve böylece de maaşlarında düşüş meydana gelmeyecek. Net asgari ücret 2.324 TL olarak kalacak.

Kimlerin Maaşında Kesinti Olacak?

Bekar çalışanlar için de geçerli olan bazı durumlar bulunuyor. Asgari ücretle çalışanlar 220 TL asgari geçim indirimi alırken eşi çalışmayan 1 çocuklu olanlar 298 TL, iki çocuklu olanlar 331 TL, 3 çocuklu olanlar 375 TL asgari geçim indirimi alabiliyordu. Bu durumda eşi çalışmayan 1 çocuklu olan vatandaşın geliri 2.401 TL, iki çocuklunun eline 2.435 TL, 3 çocuklu olan asgari ücretlinin eline de 2.479 lira geçiyordu. Bu durumda asgari ücretli çalışanın geliri evli olması halinde bekar çalışana göre daha yüksek oluyordu. Yüzde yirmi de gelir vergisi oranından etkilenen bu kapsamdaki vatandaşlar için Ekim, Kasım, Aralık aylarında maaşlarında azalma olacak. Ancak bu azalma 2.324 TL'den aşağıya düşmeyecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.