Aile, Çalışma ve Sosya Hizmetler Bakanlığı Çalışan Çalışmayan Herkese 1000 TL Para Dağıtacak! Kira, Gıda, Elektrik Yardımı...

Aile, Çalışma ve Sosya Hizmetler Bakanlığı Çalışan Çalışmayan Herkese 1000 TL Para Dağıtacak! Kira, Gıda, Elektrik Yardımı...

2021 yılı devletten yardım alma başvuru şartları ve formu detayları 1000 TL nakit, kira ve gıda yardımı.... Kira yardımlarından yararlanmak isteyen vatandaşlarımız bizzat başvuru yapması gerekmektedir. Gerekli şartları siz de karşılıyorsanız, ilgili kurumlara başvurunuzu tamamlayarak kira yardımı almaya hak kazanabilirsiniz.

Devletten 2021 yılı yardım alma başvuru şartları ve formu detayları vatandaşların gündeminde. Aile, Çalışma ve Sosya Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyacı olan ailelere verilen bir çok farlı sosyal maddi yardımlar bulunmaktadır. Bu yardımlardan birisi de Sosyal Yardımlaşma kira yardımı olarak adlandırılmaktadır.

2021 yılı devletten yardım alma başvuru şartları ve formu detayları 1000 TL nakit, kira ve gıda yardımı.... Kira yardımlarından yararlanmak isteyen vatandaşlarımız bizzat başvuru yapması gerekmektedir. Gerekli şartları siz de karşılıyorsanız, ilgili kurumlara başvurunuzu tamamlayarak kira yardımı almaya hak kazanabilirsiniz. Öte yandan 1000'er liralık ödemeler ilk günden itibaren devreye alınarak hane halklarının para ihtiyacı karşılandı, dezavantajlı gruplar korunmuş oldu. Ailelere nakit para yardımı sağlamaya devam edecek devlet bunun dışında elektrik ve yakacak alanında da önemli destekleri vatandaşların kullanımına sunacak.

1000 TL ÖDEME KİMLERE YAPILIR?

1000 TL sosyal yardım ödemeleri için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın talep ettiği koşullar bulunmakta.

Bakanlığa bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından sağlanan bu destek ödemeleri için vatandaşların sağlamaları istenilen ilk koşul hane gelir şartı.

Bakanlık kişi başına düşen hane geliri yüksek olan ailelere bu ödemeleri yapmıyor. 1000 TL ödeme almak için sağlanması gereken diğer şartlar ise şunlar: Devletin Nisan Mayıs döneminde sağladığı 1. ve 2. yardım ödemelerinden 1000 TL alınmamış olması Devlet memuru yada kamu işçisi olunmaması, işsizlik maaşı, nakdi ücret desteği almıyor olmak.

DEVLET YARDIMI BAŞVURU EKRANI

Aile Bakanlığı 1000 TL ödemeler için vatandaşların başvurularını iki şekilde yapabileceklerini duyurdu.

Buna göre vatandaşlar başvurularını haftaiçi e-Devlet üzerinden T.C numaralarının son hanesine göre yapabilirler. T.C. numarasının sonu 0 olanlar Pazartesi, 2 olanlar Salı, 4 olanlar Çarşamba, 6 olanlar Perşembe ve 8 olanlar ise Cuma günü başvuruda bulunabilirler.

Cumartesi ve Pazar günlerinde ise herhangi bir şart olmadan, şartsız bir şekilde başvurular yapılabilir.

BİZ BİZE YETERİZ KAMPANYASI İLE VATANDAŞLARA YARDIM VAR MI?

Biz Bize Yeteriz kampanyasından gelen yardımlarla vatandaşlara sosyal destek ödemeleri yapılıyor.

Bazı vatandaşlar ise Biz Bize Yeteriz Kampanyasına yardım başvuru için başvuru formunu araştırıyor. Ancak Biz Bize Yeteriz kampanyası için yardım başvuru alınmıyor.

Yardım başvuruları e Devlet üzerinden Çalışma Bakanlığı'na yapılıyor. Başvuru yapmak isteyen adayların aşağıda bulunan sayfa üzerinden başvurusunu yapması gerekmektedir.

Bu süreçte yapılan desteklerden en önemlilerinden birisi de ihtiyaç sahibi ailelere sağlanan sosyal yardımlar oldu.

Yaklaşık 6 milyon aileye 1000'er liralık ödemeler ilk günden itibaren devreye alınarak hane halklarının para ihtiyacı karşılandı, dezavantajlı gruplar korunmuş oldu.

Bu süreçte ilk iki fazda devlette kayıtlı olan sosyal destek gruplarına yardım ulaştırıldı. Üçüncü fazla birlikte ise başvuru imkanı getirilerek özellikle yeme içme başta olmak üzere hizmet sektöründe günlük çalışan, işsiz kalan kesimlere de ulaşma amaçlandı. Bu fazla birlikte 1.8 milyon aileye de yardım ulaştırıldı. Üçüncü faz için başvurular halen devam ediyor. e-devlet üzerinden yapılan başvurularla vatandaşlara karşılıksız 1000 TL'lik yardımlar ödeniyor.

HANGİ SORULAR SORULUYOR?

*Çalışıyor musunuz? Çalışıyorsanız işyerindeki durumunuz nedir? (ücretli, yevmiye, aile şirketi vs)

*Aylık toplam geliriniz ne kadar?

*Kiracı mısınız? Kiranız ne kadar?

*En son ödediğiniz su, elektrik ve doğalgaz faturanız kaç lira?

Kira Yardımı Veren Kurumlar

2021 yılında sosyal yardımlaşma adı altında kira yardımı veren devlet kurumları ve özel kurumların hangileri olduklarını tek tek sıraladık. Bakanlık veya devlet kurumlarının yanı sıra belediyeler veya belli şirketler, vakıflar ve kişiler de kira yardımı yapmaktadır. İşte kira yardımı veren kurumlar:
Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı.
Belediyeler.
Özel vakıf ve dernekler.
Sivil toplum kuruluşları.

Kira yardımı alabilmek için belli şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartlar her kuruma göre farklılık gösterse de, kira yardımı için aranan şartlar 2021 yılında bunlardır. İşte kira yardımı şartları 2021:

Başvuru yapan kişinin mal varlığı olmaması.
Kira yardımı isteyen kişinin SGK'lı olarak çalılan olmaması.
Emekli maaşı, dul maaşı, yetim aylığı gibi aylıklardan yararlanmamak.
İşsizlik maaşı alıyor olmak.
Yapılacak testlerle yoksulluk sınırı altında olunması.
Fakirlik belgesini alabiliyor olmak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.