600 Bin Anneye Erken Emeklilik Müjdesi

600 Bin Anneye Erken Emeklilik Müjdesi

Yapılan açıklamalara göre erken emeklilik bekleyen engelli annelere 600 bin kontenjan açılıyor. Peki engelli anneler nasıl erken emekli olacak?

Hükümetten 600 bin anneye erken emeklilik müjdesi geldi. Ülkemizde zor şartlar altında hayatını sürdürmek sorunda olan yaklaşık 600 bin engelli annesine erken emeklilik kapısı açıldı. Üstelik engellilere ilişkin atılan adımlar bu kadar da değil. 2019 yılı sonuna kadar kamuda 30.bin engelliye istihdam sağlanacak. 600 bin Anneye Erken Emeklilik Müjdesi Engelli annelere müjdeli haberler ardı ardına geliyor. Özellikle genç anne ve anne adaylarının beklediği erken emeklilik konusunda beklenen açıklama geldi.

Erken emekliliği dört gözle beklediği detaylar önümüzdeki günlerde netleşecek. Hükümet, 82 milyon vatandaşa yönelik sosyal koruma alanlarını güçlendirirken, diğer yandan 600 bin engelli annesine de erken emeklilik kapısını açtı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın evde bakım hizmeti verdiği engelli çocuk sayısı 110 bine yaklaşırken, bu kapsamdaki annelere emeklilik konusunda da danışmanlık hizmeti veriliyor.

Erken emeklilikte Süre Sınırı Yok Bakıma muhtaç engelli çocuğu bulunan, evlatlık edinen anneler için memur, işçi, esnaf ayırımı yapılmıyor. Hiçbir işte çalışmadığı halde isteğe bağlı sigorta yaptıranlar da bu haktan yararlanarak emekli olabiliyor. Prim ödeme gün sayılarına 4/1 oranında ilave edilirken, 10 sene çalışması olanlar 12.5 sene çalışmış sayılıyor. Yıpranmaya tabi işte çalışan annelere ayrıca fiili hizmet süresi zammı hakkı bulunuyorsa, ilave edilecek ek süresi ayrı ayrı hesaplanarak ekleniyor. Söz konusu annelerin, prim gün sayısına ilave edilen sürenin tamamı yaş haddinden indiriliyor, süre sınırlaması uygulanmıyor.

Hükümet, engelli vatandaşların toplumsal yaşama katılımının önündeki tüm engelleri bir bir kaldırırken, ailelerine de her alanda destek sağlıyor. Engelliler Destek Programı kapsamında 40 ilde 265 projeye kaynak aktarılarak 1,5 milyon kişiye doğrudan ulaşıldı. Kamu ve özel sektörde engelli çalıştırma zorunluluğu kapsamında 166 bin kişiye de iş kapısı açılmış oldu.

Engelli Anneleri ile İlgili Farkındalık Artıyor Engelli çocuğu olan annelere erken emeklilik konusunda farkındalığı artırmak için de danışmanlık desteği veriliyor. Erken emeklilik hakkından yararlanmak isteyen annelerin çocuğun sağlık durumunu sağlık kurulu raporu ile belgelendirmesi gerekiyor. Engelli çocuğu bulunan kadınların prim günlerine 1 Ekim 2008 tarihinden sonraki çalışmaları için ilave prim işlemi gerçekleştiriliyor. SGK sağlık kurulunun engelli çocuğun bakıma muhtaç olduğuna karar verdiği tarihten sonraki hizmetler dikkate alınıyor.

Masada 300 Farklı Proje Var Engelli bireylere destek vermek, iş gücüne katılımını artırmak için 300’e yakın proje hayata geçirilecek. 50 bin olan kamudaki engelli çalışan sayısı, bu yılın sonuna kadar 80 bin kişiye çıkacak. Engelli vatandaşların iş bulmalarını kolaylaştırma ve sürdürülebilir istihdamlarını sağlayan “engelli iş koçluğu modeli” oluşturulurken, istihdama daha fazla katılım için 1 milyar TL destek verilecek.Engelliler İçin Aktif Yaşam Merkezleri Hayat Geçiriliyor Gençlik merkezlerinde engelli genç ve çocukların gün içerisinde sosyal faaliyet yapabilmelerine imkan verecek şekilde ortam oluşturuluyor.

İş ve Meslek Danışmanlığı hizmetleri kapsamında engellilerin istihdama geçişlerini kolaylaştıran ve sürdürülebilir istihdamlarını sağlayan engelli iş koçluğu modeli kuruluyor. Proje kapsamında iş arayan her engelliye özel danışmanlık hizmeti sağlanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.