5 Milyon Liranın Üzerindeki Lüks Konutlara Vergi İtirazı

5 Milyon Liranın Üzerindeki Lüks Konutlara Vergi İtirazı

Değeri 5 milyon TL ve üzerinde olan konutlar için ‘değerli konut vergisi’ yürürlüğe girdi. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, mülk sahiplerine tebligatları göndermeye başladı. Vatandaş, evi için belirlenen değere 15 gün içinde itiraz etme hakkına sahip...

Değeri 5 milyon lirayı aşan konutlar için yürürlüğe giren 'değerli konut vergisi'nde binlerce mükellef veya olası mükellef telaş içinde ne olduğunu anlamaya ve hukuk çerçevesinde haklarını korumaya çabalıyor.

Öncelikle lüks konut vergisi, her ev sahibini ilgilendiren bir düzenleme değil. Bu düzenleme değeri 5 milyon TL'nin üzerinde olan evler için geçerli. Değeri 5 milyon veya daha fazla belirlenen konutlar için ise vergi tebligatları hak sahiplerine ulaştı.

Hak sahipleri yapılan değerleme çalışmalarının yanlış olduklarını düşünüyorlarsa itiraz işlemleri başlatacaklar. İtirazlar Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'ne hak sahibi tarafından bizzat yapılacak. Burada önemli olan nokta ise itirazların süresi. Vatandaşlar 15 gün içinde Tapu Genel Müdürlüğü'ne itirazlarını sunmak zorundalar. 

TARTIŞILAN DEĞERLİ KONUT VERGİSİ

07.12.2019 günlü Resmi Gazete’de yayımlanan “Dijital Hizmet Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” ile getirilen vergilerden biri olan “Değerli Konut Vergisi” Türkiye sınırları içinde bulunan ve bina vergi değeri veya Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nce belirlenen değeri beş milyon Türk Lirası’nı aşan mesken nitelikli taşınmazları kapsıyor.

Bu vergi, belediyelerce emlak vergisi değeri 5 milyondan yukarı belirlenen veya değeri Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nce (TKGM) yapılan veya yaptırılan değerleme sonucu beş milyondan yukarı olarak tespit edilen meskenlerin değeri üzerinden alınacak.

LÜK KONUTLAR İÇİN KİM NE KADAR ÖDEYECEK

5.000.000 TL ile 7.500.000 TL arasında olanlar Binde 3

7.500.000 TL ile 10.000.000 TL arasında olanlar

Binde 60.000.000 TL’yi aşanlar Binde 10

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.