3 Gün kaldı unutmayın! Milyonları Kapsıyor...

3 Gün kaldı unutmayın! Milyonları Kapsıyor...

Çeşitli vergi indirimi, teşvik, borç erteleme gibi 31 Aralık 2019'a kadar yararlanmak için tanınan sürede son 4 güne girildi. Bağkurlu'ya, araç sahibine, evi olana, arazi sahibi olmak isteyene ve şirketlere tanınan bu fırsatları kaçırmayın.

Yeni yıla sayılı günler kaldı. 2019'da tanınan hayatı kolaylaştıracak pekçok imkan da 2020'nin başlamasıyla sona erecek. Elinizi çabuk tutun. 

İNDİRİMLİ KONUT

Posta'dan Gülten Uğurlu'nun haberine göre, yıl bitmeden konut alanlar, yzde 18 KDV'yi yüzde 8, yüzde 4 olan tapu harcıı ise yüzde 3 olarak ödüyor. Bu indirimle örneğin, 500 bin liralık konutta 52 bin 500 lira avantaj sağlanıyor.

BORÇLU BAĞKURLU

Prim borçlusu Bağkur'lulara, yıl sonuna kadar bedava sağlık hakkı tanınmıştı. Süre uzatılmazsa bu uygulama 31 Aralık'ta bitiyor. 

YAPI KAYIT BELGESİ

İmar Barışı'na başvuranlar Yapı Kayıt Belgesi bedelinin yüzde 25'ini 31 Temmuz'a kadar ödedi. kalan yüzde 75'i için ise son gün 31 Aralık.

BELGESİZ SATIŞ YOK

Mesken olarak kullanılan 10 milyona yakın binaya alınması zorunluluk olan Enerji Kimlik Belgesi başvuruları için son gün 31 Aralık. Belgesi olmayan binalarda 1 Ocak'tan iibaren alım, satım veya kiralama yapılamayaca

HURDA TEŞVİKİ

Sıfır araç alımında 15 bin liraya kadar hurda teşviki uygulaması da 31 Aralık'ta bitecek. Bu tarihten sonra araç alan daha çok ödeyecek.

E-FATURAYA GEÇİŞ

Elektronik ortamda hazırlanan faturalara e-fatura deniliyor. Kağıda basılmayan ve sunucular tarafından alıcı ve satıcıya iletilen e-fatura, yıllık cirosu 5 milyon lirayı geçen firmalar için 1 Ocak 2020'den itibaren zorunlu olacak. 350 binin üzerindeki kişi ve kuruluşun sisteme katılması bekleniyor.

Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki

HAPİS CEZASI VAR

Temel hak ve hürriyetlerin korunması amacıyla 2016'da 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK), yürürlüğe girmişti. Şirketlere, çalışan, müşteri ve ziyaretçilerden elde ettiği telefon numarası, TC kimlik numarası gibi verileri kaydetme, saklama, depolama ve imha etme gibi süreçleri kapsayan yükümlülükler getiriyor. 

Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi'ne (VERBİS) kayıt yükümlülüklerinde son tarih 31 Aralık 2019. Uymayana 1 milyon liraya kadar para ve hapis cezası var. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.