2021 Asgari Geçim İndirimi Ödemesi Kaç TL Oldu? Asgari Geçim İndirimi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

2021 Asgari Geçim İndirimi Ödemesi Kaç TL Oldu? Asgari Geçim İndirimi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Asgari geçim indirimi devletten ödenen bir vergi iadesi olarak yapılmaktadır. Devlet çalışanlarının ödediği gelir vergisinin bir kısmını almaktan vazgeçip iade etmektedir. Bu rakamda işçinin bekar veya evli olup olmaması büyük bir öneme sahiptir. Buna göre en düşük asgari geçim indirimi 368 TL olarak belirlenmiş olup en yükseği ise 456 TL'ye çıktı.

AGİ çalışan vatandaşlara ve işçilere ödenen bir vergi iadesi idi. Bu vergi iadesi kişinin bekar, evli ve çocuklu olup olmamasına göre değişmektedir. Devlet çalışanlardan aldığı gelir vergisinin bir kısmını almaktan vazgeçer ve iade eder. Bu durumda iadelerde yapılan zamlarla birlikte yükselmektedir. İşçinin bekar ya da evli olup olmamasına, çocuk sayısına göre iade miktarı değişmektedir.

Asgari geçim indirimi asgari ücretin yıllık brüt tutarı üzerinden hesaplanmaktadır. İşçinin kendisi adına % 50, çalışmayan eş için % 10, iki çocuğun her biri için % 7.5 olarak yatırılmaktadır. 3 çocuklu bir ailede 3 çocuk için ise % 10 ve sonraki her çocuk için % 5 olarak hesaplanmaktadır. Bu oranlar bulunan rakamını % 15'i gelir vergisi oranı olarak alınmaktadır. Asgari geçim indirimi ödemesini hangi işinin kaç TL alacağı bu oranlar üzerinden ve tablolar ile hesaplanmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.