2019 Öğretmen Maaşları Ne Kadar Olacak

2019 Öğretmen Maaşları Ne Kadar Olacak

2019 yılında öğretmenler maaşı ne kadar olacak sorusu merak edilmeye başlandı. 2019 yılı yaklaşırken öğretmenlerinin gözü kulağı verilecek olan zam oranlarında. 2018 Temmuz ayında yüzde 8.67 oranında zam alan öğretmenler 2019 yılında maaşları ne kadar ola

Ülke gündeminde milyonlarca öğretmenin gündemi Öğretmen Maaşları oldu. 2019 yılı yaklaşırken öğretmen maaşlarındaki artış şimdiden merak konusu olmaya başladı. Peki yeni yılda öğretmen maaşları ne kadar olacak? Sözleşmeli ve Kadrolu öğretmen maaşları 2019 yılında derecelerine göre sizler için hesapladık.

ÖĞRETMEN MAAŞLARI NE KADAR OLACAK

2019 yılı yaklaşırken MEB bünyesinde faaliyet gösteren Kadrolu, sözleşmeli ve ücretli öğretmen maaşlarında yapılacak olan zam değişikliği şimdiden merak konusu oldu. Geçtiğimiz aylarda gerçekleşen 4. dönem toplu sözleşmede hükümet ve memur sendikalarının temsilciliğinde 2018-2019 yıllarını kapsayacak olan proğram gündeme geldi. İşçi sendikaları ve İşveren arasında yapılan müzakarede  2019'da aylara göre yapılacak olan zam oranları belli oldu.

Bu hesaplara göre; 2018 yılı ilk çeyreği için yüzde 4 oranında, 2. çeyrekte ise yüzde 3.5 oranında, 2019 yılı ilk 6 ay için; yüzde 4 oranında, ikinci çeyrekte ise yüzde 5 oranında zam yapılması konusunda anlaşmaya gidilmiştir. Bunun yanında 6 aylık olarak görülen enflasyon verilerinin bekleneni aşmaşı ile enflasyon farkı da bu oranlara ilave edilecektir. Yapılan enflasyon tahminleri ile 1/4 öğretmen maaşının 2019 ocak itibariyle yıl sonu enflasyon verilerinin belli olması ile tamamen netleşecektir.

PEKİ 2019 ZAMLI ÖĞRETMEN MAAŞLARI NE KADAR OLACAK

*Öğretmen maaşları derecelerine göre enflasyon farkı, aile yardımı, sendika, BES, İlksan vb. kesintiler hesaba katılmayarak verilmiştir.

Derecelerine göre kadrolu öğretmen maaşları:

Derece Hizmet yılı Aylık Net Maaş:

ZAMLI ÖĞRETMEN MAAŞ TABLOSU

2019'DA YENİ ATANAN ÖĞRETMEN MAAŞI NE KADAR OLACAK

Yenil yıl içerisinde atanacak olan ve sözleşmeliolarak ataması yapılan öğretmenlerin maaşları 3000 TL civarlarında olacak. 2019 yılında 60 bin yeni öğretmen ile girecek olan Milli Eğitim Bakanlığı bu rakamın 80 bin'e ulaşması beklenenler arasında. Sözleşmeli öğretmenlerin maaşları ise sözleşme ücreti ile toplu sözleşmede memura verilen zam oranlaır doğrultusunda yeni yılda yapılacak zam ile birlikte; 

  • 2019 - 1. çeyrekte altı ay sözleşmeli öğretmen maaşı: 3.536,46 TL
  • 2019 - 2. çeyrekte sözleşmeli öğretmen maaşı: 3.696,89 TL

* Bu rakamlar sendikasız, bekar ve ilksan, BES gibi herhangi bir kesintisi olmayan öğretmenler için hesaplanmış olup enflasyon farkları ilave edilmemiştir.

YENİ YILDA ÜCRETLİ ÖĞRETMEN MAAŞI NE KADAR OLACAK

2019 yılında ücretli öğretmenlerin maaş hesaplamaları ek dersler üzerinden ve girmiş olduğu ders saatlerine göre baz alınacaktır. Öğretmenler ders saati ücretlerine 2018 yılı 1. çeyreğinde yüzde 4 oranında zam almıştı. Enflasyon oranının yüzde 5.69 oranında da zam ilave edilerek, toplam zam yüzde 5.69'a geldi. Ücretli öğretmen maaşları aşağıdaki tablodaki gibidir. 2019 yılında maaşları enflasyon rakamlarının netleşmesi ile karara varılacaktır.

ÖĞRETMEN MAAŞ TABLOSU

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.