2018 asgari ücret belli oldu (2018 Asgari ücret ne kadar oldu)

2018 asgari ücret belli oldu (2018 Asgari ücret ne kadar oldu)

Vatandaşların beklediği haber sonunda duyuruldu. Yeni yılın gelmesi ile birlikte asgari ücretin de ne kadar olacağı tartışma konusuydu. Bugün saat 14.00 da gerçekleştirilen son toplantı sonucunda askeri ücret 1603 TL olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Baka

Vatandaşların beklediği haber sonunda duyuruldu. Yeni yılın gelmesi ile birlikte asgari ücretin de ne kadar olacağı tartışma konusuydu. Bugün saat 14.00 da gerçekleştirilen son toplantı sonucunda askeri ücretin ne kadar olacağı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Jülide Sarıeroğlu tarafından açıklandı.

2018 Askeri ücreti 1603 Olarak açıklandı. Bu miktar vatandaşların yüzünü güldürecek mi bilinmez ama özellikle işçilerin talebi sonucunda görüşmeler sonuç buldu.

2017 yılında 1404 TL olan asgari ücret için kişilerin zam talebi değerlendirilmeye alınmıştı. Yapılan toplantılar boyunca umutlu olan vatandaşlar 2018 yılı için belirlenen 1603 Tutarında olan bu asgari ücret ile memnun olacaklar mı tartışma konusu.

Asgari ücretin kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde olması gerekirken geçtiğimiz yıllarda belirlenen bürüt miktarlar vatandaşın geçimi için yetersiz kalıyordu. Bu duruma tepki gösterilmesi ile toplantılar başlatılmıştır ve bu uzun süreç sonucunda kişilerin isteği üzerine asgari ücrette düzenlemeler yapılmıştır.

Özellikle asgari ücrete yapılan zamların kesintiye uğraması ile gene düşük miktarların insanlara sunulması oldukça fazla tepki toplamıştı. Bu durumda yeni asgari ücrette kesintisiz net bir miktar açıklaması yapıldı.

2018 yılı için 1603 Olarak belirlenen asgari ücret kişilerin geçimlerini sağlaması için yeterli olacak mı? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ’nun yaptığı açıklamaya göre asgari ücretlerde belli bir oranda artış yapılmıştır ve her zaman bu ücret için vatandaşın yaşam standartları düşünülmüştür, demiştir. Dengeli bir ücret artışı yaptığını savunan bakanın bu açıklaması ile vatandaşların yüzü gülecek.

Bakan asgari ücret toplantılarında işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin bulunması ile her iki tarafında memnuniyetinin sağlanması için en doğru kararı aldıklarını açıklamıştır. Oluşturulan bu komisyon 15 kişiden meydana geliyor ve işçileri Türk-İş temsil ediyorken, işverenleri ise TİSK temsil etmektedir. Komisyondan çıkan karar ile belirlenen asgari ücret miktarı 1603 Olmuştur.

2018 asgari ücret zammı ile bir vatandaşın tüm temel ihtiyaçlarını karşılayabileceği açıklanmıştır. Bu tutarın ülke yaşam standartlarımıza uygun olduğu da açıklamalara eklenmiştir. 2018 yılı için uygulanan bu asgari ücret düzenlenmesi için vatandaşın tepkisi ne olacak bilinmiyor. Bakanlık ise bu konuda uzun toplantıların sonucunda işçi için de işveren için de en doğru kararı aldıklarını savunmaktadır.

Kaynak : haberzamani.net

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.