10 Bin TL Maaş Desteği Kapıda

10 Bin TL Maaş Desteği Kapıda

Esnaf halkı yakındıran bu yeni haber insanların yüzünü güldürecek gibi geliyor. Yeterli istihdam içinde yer alan ve daha da istihdam vaadinde bulunan esnaflara 10 bin TL lik maaş desteği geliyor.

Esnaf halkı yakındıran bu yeni haber insanların yüzünü güldürecek gibi geliyor. Yeterli istihdam içinde yer alan ve daha da istihdam vaadinde bulunan esnaflara 10 bin TL lik maaş desteği geliyor. Bu haberi duyan esnaf halkı işyerlerinde daha çok istihdam ve talep edimi için kolları sıvamış durumda.

Gerekli şartları yeterince yerine getiren esnaf halk yeni çıkan bu müjdeyi iyi bir şekilde kendi lehleri doğrultusunda yerine getirecek gibi gözüküyorlar. Yıllardır emek veren, sürekli çalışan, didinen esnaf halk, dükkan açmış ise dükkanı için ayrı para ödemekte, vergiler için ayrı para ödemekte ve bir sürü kdv ötv istenilen şeylere para ödemektedir.

Bu şekilde hem kar maksimizasyonu daha aşağı düşmekte hem de vergiler ve kdv ötv borçları ile düzgün bir kar elde edememektedirler. Fakat 10 bin TL maaş desteği kapıda haberi sayesinde, eğer gerçek olursa esnaflar büyük bir oranla rahata ereceklerdir. Alacağı istihdamları da işyeri ve harici olarak alması gerekmektedir.

En az 1 buçuk milyonluk rekor olan bu istihdam seferberliği 2017 yılında olduğu gibi 2018 yılında da aynen devam edecektir. Devam etmesi halinde gene karlı olacak olan taraf esnaflardır, çiftçilerdir, dükkan sahibi olan serbest meslek adı altında çalışan halktır. Onların emeği, alın teri o kadar zor ve kıymetlidir ki maaş konusunda bazı yenilikler yapılması da onların yüzünü güldürmek için belki de yetersizdir.

Hedef Olarak 1 Buçuk Milyonun Aşılması Bekleniyor

Bugünden itibaren istihdam edinip oluşan istihdamlara yanıt vermeye başlayan esnaflar, 2018 yılında belli istihdam seviyelerini aşmaları durumunda teklif olarak sunulan 10 bin TL lik maaş teklifini kullanabilmeye başlarlar. Fakat belli istihdam seviyesine dahi gelinmeyip çok daha düşük istihdam söz konusu ise o durumdaki esnaflara yardımcı olmak konusunda elden bir şey gelmeyecektir.

Çünkü ülkenin genel rekabet seviyesi, talep edilen eleman ve ürün sayısı, arz edilen miktarlar, istihdamları ve aks edilen toplam ücretleri göz önünde bulundurduğumuz takdirde esnaf ve işçi halkın belirtilen şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. 10 bin TL maaş desteği bir esnaf ve işçi halk için çok iyi bir paradır.

2018 İstihdam Seviyelerinin Önemi

Müjdesi verilen bu haberin ve 10 bin TL maaş desteğinin sağlanması için 2018 yılındaki istihdam ve arz-talep seviyelerinin, en az 2017 yılının istihdam seviyelerini geçmesi gerekiyor. Çünkü her geçen yıl istihdam ve talep eğrileri azalınca daha fazla arz talep ve istihdam oranına gereksinim oluyor.

En az geçmiş bir önceki yılın istihdamından fazla olması da ayrıca esnafa imkan sunan hususlardan bir tanesidir. Verilecek olan maaş fazlalığı yapılacak olan istihdam oranıyla yakından alakalıdır. Halk ve işçiler istihdamı daha da yukarılara çektiği sürece maaş konusu da yukarı çekilir. Bu saydıklarımız, 10 bin TL maaş desteği şartları ve içerikleriydi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.